KRUS, 3-stycken, saltglaserat stengods Höganäs, 1800-talets senare del.
1472862. KRUS, 3-stycken, saltglaserat stengods Höganäs, 1800-talets senare del.
1 liter. Signerad Å. Nils Åkerman. Höjd 14 cm. Diameter 15 cm
2 liter. Signerad TJ. Höjd 16 cm. Diameter 15 cm
1,5 liter. Signerad RS. Anders Rydström. Höjd 14,5 cm. Diameter 13 cm.