145039. SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Oval form. Förgylld trästomme. Skuren dekor med pärl och dekorband. Spegelglas med fasad kant.
Längd ca 76 cm.
Bredd ca 64 cm.
Träverk med sprickor och lagningar. Förgyllning med nyansskillnader och missfärgningar. Senare bemålning med guldfärg. Glas med fläckar.