Div skålar och fat. Bredd på gula Rörstrand "Olympia" skålarna, 14 cm. Höjd på röda Äppelskålarna från Syco, 4-10 cm.
Bruksslitage, nagg på Gefle/Ekeby skålen (Fyrkantiga).