143057. HYLLSYSTEM, "PIRA" Design Olof Pira, String, 1950-tal.
Etikettmärkt. Hyllplan i teak, gavlar/skenor i vitlackerad metall. Höjd 245 cm. Total bredd, ca 270 cm. Hyllplanens/ skåpens djup mellan 20-40 cm.
Bruksslitage, repor, märken, tejprester. Ett väggfäste av, limmad/lagad.