1408788. WILLIAM WATTING, bokhylla, A/S Mikael Laursen, Århus, Danmark, 1950/60-tal.
Hyllplan fanerade med teak, benställning och stolpar av ek. Bredd 213 cm, djup 47 cm, höjd ca 207 cm. Hyllplanens djup 22 cm.
Bruksslitage med repor, märken, fläckar och mindre skador. Delvis blekt.