MÄSTARPROV, KAFFEKANNA, silver, Carl Vilhelm Holmgren, Kalmar, 1848.

1398397. MÄSTARPROV, KAFFEKANNA, silver, Carl Vilhelm Holmgren, Kalmar, 1848.

Godkänt mästarprov från 1847, stämplat 1848. Silversmeder skullesedan 1700-talets första hälfttillverka en kaffekanna som mästarprovinnan de fick bli mästare. Mästarprov är ovanliga på marknaden!
höjd 23 cm, totalvikt 467 gram.

mindre åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

mindre åldersslitage.

Antal besök: 942