1358394. NILS DARDEL. "Exotiskt". 10 planscher i färg efter akvareller från Mexiko och Guatemala.
Albert Bonniers Förlag. Stockholm 1948. Bladmått 54x42 cm.
Ej komplett. 4 planscher saknas. Veck, revor och hörnslitage. Ett blad något mindre storlek.
Nils Dardel (1888–1943)