Förgyllda skaft. Svängd form. Skaft ornerade med bladverk och snäcka.
Längd 20 cm.
Modellen heter ursprungligen Kings Pattern och uppkom i England i början på 1800-talet. Modellen bär stilinfluenser från Frankrike. I mitten på 1800-talet har modellen modifierats och finns nu även som Queens Pattern med referens till Drottning Viktoria.
Repor. Skedblad med fläckar. Troligen försilvrad och förgylld metall.
Längd 20 cm.