'Kungsleden med rösen', 24x36 cm, ej daterad.
Studier vid Grünewalds målarskola, Otte Skölds målarskola, Konstakademien i Köpenhamn och slutligen Académie Libre för Lennart Rodhe och Pierre Olofsson.
Repr: Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum med flera.
Litt: Svenskt Konstnärslexikon bd 4 samt Natur och Kulturs Konstnärslexikon (Norbok, Oslo:1991).
Mindre ytslitage.
Mindre ytslitage.