Fäste i skuret ben och rotting, klinga i smide med mässingsinkrusteringar, balja i rikt skuret trä och rotting, kompletterat med sidenkoger, detta Kina, Qing, Sarawak Malaysia, 1800-tal, total längd 72 cm.
Slitage samt mindre skaor förekommer.