SERVISDELAR, 49 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
1305722. SERVISDELAR, 49 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Hel- och halvblond. Tolv tekoppar med fat (#703), 20 assietter (#1086), tallrik (#571), tre tallrikar (#1084), åtta djupa tallrikar (#1079), sockerruska (#2126), två uppläggningsskålar (#1018 och 1019), serveringsfat (#1143) samt såsbåt (#1105).
Smärre bruksslitage. Ca en del med nagg/avslag. Sockerruskan med något torkad gummipropp.