SLAGBORD, 1700/1800-tal.

1275091. SLAGBORD, 1700/1800-tal.

Orginalmålning. Total längd ca. 117, bredd 116, höjd 74 cm.
Se sida 193/194 i boken "Living with Swedish Antiques" av Nina Hartmann. Enligt uppgift i denna litteratur har bordet sitt ursprung i Värnamo, Småland.

Sprickor, slitage, avslag. En skiva saknas. Renoverad och kompletterad. Lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 568