Orginalmålning. Total längd ca. 117, bredd 116, höjd 74 cm.
Se sida 193/194 i boken "Living with Swedish Antiques" av Nina Hartmann. Enligt uppgift i denna litteratur har bordet sitt ursprung i Värnamo, Småland.
Sprickor, slitage, avslag. En skiva saknas. Renoverad och kompletterad. Lagning.