Stomme i mässing med dekor av bladverk, bandrosetter och blommor. Textilsnören med slipade glaskulor samt kupa av frostat glas med slipad dekor. En ljuspunkt. Diameter ca 30 cm, höjd ca 82 cm.
Slitage, kupa med dolda nagg. Kompletterad. Ej funktionstestad.