12563. FLASKKORKAR, 6 st, i form av "gubbar", snidat trä samt porslin, 1900-tal.
4 i snidat trä varav 3 är rörliga.
2 i bemålat porslin.
Högsta höjd inklusive kork: 15 cm.
Snidad trägubbe medföljer, höjd 9 cm.
Slitage, smärre skador, en kork skadad, en saknas.