VICKE LINDSTRAND. FLASKA, Modernistiskt motiv, glas, graverat, Orrefors, signerad och daterad 1930.

1245392. VICKE LINDSTRAND. FLASKA, Modernistiskt motiv, glas, graverat, Orrefors, signerad och daterad 1930.

Lindstrands första graverade föremål är just nr 51. Något av det tidigaste som Lindstrand formgivit. möjligen graverad av Sven Palmqvist. Både Sven Palmqvist och Sten Pettersson hade sp som gravörsignatur under denna period.
höjd 20 cm, bredd 10 cm
signerad Of. L. 51. 30, S. P.

invändig beläggning, bruksslitage.

Vicke Lindstrand (1904–1983)

Gör en kostnadsfri värdering!

höjd 20 cm, bredd 10 cm
signerad Of. L. 51. 30, S. P.

Vicke Lindstrand (1904–1983)

Antal besök: 1 027