Kista i ek med flera lönnfack, dubbelbottnad, smida detaljer, sent 1600-tal tidigt 1700-tal, bomärkt EDS, 51 x 56 x 79 cm.
Ålders- samt Bruksslitage, renoverad/kompletterad.