Guldring 18 karat tillverkad i Skara 1978, stämplad 18K D10 WrJ S, innerdiam. ca 17 mm, vikt 1,57 gram, vacker dekor samt 2 upphöjda opalinfärgade stenar.
Bruksslitage, rengöringsbehov.