1206703. VÄGGUR, Mauthe, Tyskland.
Väggur, Friedrich Mauthe Schwenningen, Tyskland, 1900-talets första hälft, urtavla i matterad/polerad metall, urhus i mahognyfanér, slår hel och halvslag, höjd ca 49 cm, bredd 28 cm.
Bruksslitage, nyckel och pendel medföljer, urverket fungerar vid inskrivningstillfället.