VÄGGUR, Mauthe, Tyskland.

VÄGGUR, Mauthe, Tyskland.
1206703. VÄGGUR, Mauthe, Tyskland.

Väggur, Friedrich Mauthe Schwenningen, Tyskland, 1900-talets första hälft, urtavla i matterad/polerad metall, urhus i mahognyfanér, slår hel och halvslag, höjd ca 49 cm, bredd 28 cm.

Bruksslitage, nyckel och pendel medföljer, urverket fungerar vid inskrivningstillfället.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 013