1206188. ARMBANDSUR, 18k guld, manuell, Herodia, 1900-talets mitt.
Urtavlan märkt "Ancre 17 rubis", diameter 22 mm, armband av gulmetall, längd 19 cm. Bruttovikt 25,7 gram.
Bruksslitage. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.