BYRÅ, "Mini Dana", LEKA, 2000-tal.

1160947. BYRÅ, "Mini Dana", LEKA, 2000-tal.

Lackerad MDF. Byrå med fem draglådor och fyra öppna fack, på sockel. Längd ca. 86, bredd 35, höjd 80,5 cm.

LEKA Sweden var ett ovanligt barnmöbelföretag som fanns i Örnsköldsvik mellan 2007 – 2012. Företagets produkter – var alla designade av Yngve Eriksson, som utgick från sin svärmor Evy Westerberg Lindquist’s banbrytande barnmöbler som tillverkades och såldes under 60-talet. Evy’s produkter – den trojanska hästen, barnbord och barnstolar mm fanns i alla veckotidningar ofta tillsammans med en rådgivningsspalt för barnrumsinredningar. Produkterna såldes genom hennes fars designmöbels butik på Flemminggatan i Stockholm – Gösta Westerbergs Möbler – som var dåtidens vattenhål för trendiga inredningar och introducerade bl.a. Alvar Aaltos och Eilersens möbler i Sverige. Till och med Bloomingdales i New York sålde Evy’s fina produkter som alla var tillerkade i svensk furu. Yngve som är utbildad designer med lång erfarenhet från Paris, uppdaterade produkterna och dessutom lade till en förvaringsserie och dagismöbler – alla med mjuka runda kanter och hörn, glada färger - alla möbler har lekfulla detaljer, möblerna är tillverkade både av trä och MDF .

LEKA Sweden blev framgångsrikt med mer än 100 designmöbel kunder i Skandinavien – den trojanska hästen fick en egen utställning på Nordiska museet och företaget fick norska ägare under 2010 som olyckligtvis fick finansiella problem 2012 varför verksamheten lades ner. Googla på LEKA Sweden och välj bilder - ett rikligt antal LEKA produkter kommer då fram!

Stadsauktion Sundsvall säljer nu ut de kvarvarande produkterna och prototyperna vilket alltså är den allra sista möjligheten att köpa äkta LEKA Sweden produkter.

Repor. Märken. Missfärgad bänksskiva.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 835