1142008. AKUSTISK GITARR, 10-strängad, 1900-tal.
10-strängad, stålsträngad, varav 4 strängar är bordunsträngar. Längd 102 cm, bredd 32,5 cm.
Bruks/åldersslitage. Sprickor, skador, lagningar. Strängar ligger högt över greppbrädan. Bordunsträngar saknas. Ej funktionsgaranti.