1139249. WILHELM KÅGE. KANNA, FORM och GRYTA "PYRO" Gustavsberg, signerade, 1930-tal.
Servisen formgiven till Stockholmsutsällningen 1930
kanna nr 84, höjd 15 cm,
gryta nr 71, höjd 9 cm, längd 23,5 cm
form nr 20, diameter 19 cm.
ålders- och bruksslitage möjligen saknas grytans lock.