1124915. HUSQVARNA. 310 ECKERMANN kal. 12/65.
Tillverkningsnummer: 137721
Piplängd: 72 cm
Borrning: 3/4 och full
Kolv bytt på 1970-talet.
Dubbla korn, automatisk säkring, ejektorer, rembyglar.
Låsbar "Leather, Oak and Brass"-koffert medföljer, invändigt silverplakett med text: Till Flottningschefen Richard Nylén af vänner på 50-årsdagen 1/5 1927.
Bortnött flamhärdning, repor och nagg på pipa och kolv, mindre sus från piplödning.
Tillverkningsnummer: 137721
Piplängd: 72 cm
Borrning: 3/4 och full
Kolv bytt på 1970-talet.