"MAGO" MAX GOLDSTEIN. KOSTYMTECKNING, akvarell, signerad och daterad 1959.

1079707. "MAGO" MAX GOLDSTEIN. KOSTYMTECKNING, akvarell, signerad och daterad 1959.

Enligt uppgift proviniens Lena Nyman.
höjd 29 cm, bredd 20 cm
"Mago" föddes i Berlin 1926 och var kosstymtecknare åt bl a Ingmar Bergman och Karl Gerhard och har bl a gjort kostymerna till filmerna "Gycklarnas afton" och "Sommarnattens leende".

nålstick i övrigt mindre åldersslitage, ej examinerad ur ram.

Gör en kostnadsfri värdering!

höjd 29 cm, bredd 20 cm

Antal besök: 2 182