PICKUP, Ortofon, SPU Gold, 1990-tal.

1069313. PICKUP, Ortofon, SPU Gold, 1990-tal.

Numrerad utgåva No. 3198, i originallåda.

Enligt Ortofon:
Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec. 0,2 mV
Channel balance at 1 kHz - 1 dB-
Channel separation at 1 kHz - 25 dB
Frequency response - 20-20.000 Hz +/-1,5 dB
Tracking ability at 315Hz lateral - 65 µm
Tracking force range - 3 - 5 g (30-50 mN)
Compliance, dynamic, lateral - 8 µm/mN
Stylus type - True Elliptical
Stylus tip radius - r/R 6/17 µm
Equivalent stylus tip mass - 0.45 mg.

Enligt uppgift använd till ca. 10 lp skivor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Enligt Ortofon:
Stylus type - True Elliptical

Antal besök: 2 237