EDWARD HALD. SERVISGLAS 48 st, "Hald", Orrefors, Vin 12 st, Selters 12 st, snaps 12 st, starkvin 12 st, 1900-tal.

1000490. EDWARD HALD. SERVISGLAS 48 st, "Hald", Orrefors, Vin 12 st, Selters 12 st, snaps 12 st, starkvin 12 st, 1900-tal.

Höjd 8,5-12 ,5 cm, 12-kantiga fötter.
Signatur "Orrefors" på flertalet glas.
Helslipad dekor. Både Simon Gate och Edward Hald formgav varsin slipad servis som fick bära deras egna namn.

1 st vinglas med smånagg på foten.

Edward Hald (1883–1980)

Gör en kostnadsfri värdering!

Edward Hald (1883–1980)

Antal besök: 1 770