Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Hans ansats var att ta naturen in i hemmen, Louis Comfort Tiffany, glaskonstnär och grundare av Tiffany Glass and Decorating Company. Och med modellen Lily lyckades han med just det. Lampan tycks växa upp mot taket där den står. Foten täcks av detaljerade näckrosblad ur vilka stjälkar strävar uppåt för att blomma ut i firmans patenterade Favrileglas. Det är ett mästerverk i art nouveau men bara ett av 100 utrop i temaauktionen Höstljus.
Välkomna till Hälsinglands Auktionsverk och ett kurerat urval belysningsarmaturer. Auktionen tar avstamp i amerikansk sekelskifteslyx och sen dras elen genom funktionalisms geometri, Swedish modern, det sena 60-talets Bumlingar, vidare in i Bernt Boysens färgglada 80-tal och fram till högst samtida modeller från 2000-talet. Bland de ljusbringande alster som Hälsinglands Auktionsverk bjuder på den här hösten återfinns verk av berömdheter som Josef Frank, Hans Bergström och Hans-Agne Jakobsson. Men här finns också mycket. Som till exempel en himmelsglob (givetvis med glödlampa på insidan), en adventsljusstake av Pierre Forsell och naturligtvis ett par svampar av Monica Backström.
Välkomna!