Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Den som i slutet av 1920-talet hade ett ärende in på Enskilda banken i Stockholm kanske stötte på honom. En ung Roland Svensson som då upprätthöll anställning vid banken som springpojke. Det var innan studierna vid Blombergs målarskola och Konsthögskolan. Det var innan resorna till London och Paris. Och det var nästan två decennier före hans exkurser till Skottland, Hybriderna, Färöarna, Orkney- och Shetlandsöarna. Resor som starkt skulle komma att påverka hans konstnärsskap. För svenska folket blev han skärgårdens förste skildrare. Hans litografier spred kännedomen om hans begåvning ut i de svenska hemmen. Men han målade också i olja, illustrerade böcker och verkade som författare.
Nu presenterar Auktionshuset Kolonn 27 verk ur hans breda gärning. Bland dessa återfinns naturligtvis hans kustnära studier där Svensson återger en arkipelag som är långt ifrån någon tillrättalagd sommaridyll. Tvärtom närmar han sig havet under både karga och kalla dagar året runt. Ett självporträtt, utfört i London år 1937, sticker ut. Här får man som betraktare tillgång till en annan sida av konstnären och tack vare den utförliga dateringen kan man med enkelhet föra in målningen på rätt plats bland hans övriga tidiga verk.
Välkomna!