Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Det finns starka band med Estland och Sverige som går långt tillbaka i tiden. 1991 var Sverige det första land att öppna en ambassad efter Estlands återvunna självständighet.
Vid andra världskrigets slut tog Sverige emot 7 000 estlandssvenskar och 25 000 ester. Och går man några hundra år tillbaka i tiden (1561–1721 för att vara exakt) var Estland en del av Sverige.
Därför är det inte konstigt att den estniska konsten av tradition väcker stort intresse när den dyker upp på svenska auktionshus. Och bland de som anlände till Sverige efter andra världskrig fanns det konstnärer som satte bestående avtryck i det svenska konstlivet. I detta nu tycks också den estniska konsten återupptäckas och många verk har de sista åren sålts till fantastiska priser.
Nu presenterar Garpenhus Auktioner temat Estnisk konst. Välkomna att ta del av ett curerat urval om drygt 50 utrop.
Här finns en eftertraktad torrnålsetsning av Eduard Wiiralt. Flera målningar av vardagslivets skildrare Boris Ninemae. Och en strandvy i akvarell av Johan Nömmik. Detta några exempel ur temat Estnisk konst.
Välkomna!