Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

När armbandsuret nu mer än någonsin förr har blivit en accessoar, känns Swatch-klockan som det självklara valet. För även om det rör sig om schweiziska precisionsurverk handlar det om design, design och än mer design. Så mycket design att Swatch-klockorna sedan länge blivit ett samlarområde. Redan 1990 grundades ”Swatch Collectors of Swatch”, en förening för klockälskare, designentusiaster och samlarnördar som idag har medlemmar i över 100 länder.
Hos Crafoord Auktioner i Lund får de - och alla som vill - nu chansen att komplettera sina samlingar. Temaauktionen Swatch this! omfattar över 100 armbandsur från företrädesvis 1980- och 1990-talet. Att de kommer i alla regnbågens färger säger sig självt men här finns även mer återhållna klockor för den som är på det humöret. Bland utropen märks HISTORICAL OLYMPIC GAMES COLLECTION med inte mindre än nio armbandsur i kassett, THE ROTELLA SET med två klockor och ett pussel (!) samt Matteo Thuns aftoneleganta CHANDELIER från 1992. Detta tre smakprov ur en stor och mycket varierad samling.
Välkomna till Crafoord Auktioner i Lund!