Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Ett armbandsur visar så mycket mer än bara den aktuella tiden. Accessoaren är idag en stilmarkör så god som någon. En slät urtavla talar ett språk, ett kluster av visare och mätare talar ett annat. Ett brunt läderarmband kanske lämpar sig för eftermiddagens strandliv medan ett svart dito passar allra bäst till kvällens middagsbjudning. Eller varför inte tvärtom? En del outtalade regelverk kan med fördel brytas. Och detsamma gäller bland smyckena där ett stramt silverarbete av Wiwen Nilsson kan signalera en sak och en briljanttät ring en annan.
Hos Stockholms Auktionsverk bjuds du att sovra bland tidmätare och ädelstenar och själv välja vad du vill att dina accessoarer ska förmedla till din omgivning. Och här finns mycket att välja på. Högklassiga urverk sitter innanför safirglasen på Blancpain Villert Rattrapante-klockorna, två av temats förnämaste armbandsur. Som alternativ till dessa presenteras en Rolex Submariner från 1970-talet samt flera andra armbandsur i varierande prisklasser. Bland smyckena återfinns en halskedja med hänge från Bvlgari i 18 K vitguld. Jämte den ses en ring i 14 K guld och vitguld samt 32 briljanter. Temat ger även plats åt flera silversmycken som kan inrymmas under begreppet skandinavisk design.
Välkomna till Klockor och Smycken!