Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Sågtandade klingor, kavelplattor, torrt kinesiskt krut, räfflade pipor, roterande trummor, patroner och tändhattar, automatiska karbiner. Listan på uppfinningar och tekniska framsteg kan göras lång när vapnens historia rullas upp. En historia som sträcker sig tusentals år bakåt i tiden. Men också en historia som både närvarande och levande nu när Stockholms Auktionsverk Magasin 5 presenterar Höstens vapenauktion 2022.
Bland de över 150 utropen vapen från flera århundraden och från hela världen. Ett exempel på det är en stridsklubba från 1800-talets Fiji. Ett annat är en persisk standardspets från 1700-talet. Men det är två osmanska föremål med höga kulturhistoriska värden som på förhand kanske tilldrar sig det största intresset. En hjälm och en sköld från St Irenearsenalen i Konstantinopel, förkroppsligar vapenhistoriens fascinerande värld. Men ovan nämnda föremål är blott några smakprov ur ett digert utbud som också innehåller svenska blankvapen, belgiska slaglåspistoler och sköldar från när och fjärran samt en sadel, ett par salutkanoner och mycket mycket mer.
Välkomna till Stockholms Auktionsverk Magasin 5!