Det går att tråckla in sig hur mycket som helst i fikonspråk för att förklara damastens växelverkande inslag och varp. Men kanske är det så enkelt som att ett dukat bord inte är ett dukat bord utan en duk av linnedamast.
Damasten har i sekler förskönat måltiden och gett dukningen lyster och skimmer. Det avancerade hantverket har nedärvts från generation till generation. Med ett historiskt anslag kan man leta sig tillbaka till medeltidens Damaskus och därifrån ta sig via Norditalien, Flandern och därefter England och Frankrike. I Sverige introducerades damastvävningen på 1600-talet och under de följande århundradena grundades flera manufakturer.
Nu välkomnar Stockholms Auktionsverk Magasin 5 er till temaauktionen Damast!
Varsågoda att mjukt ta er fram bland drygt 50 utrop som på olika sätt manifesterar damastvävningens svårbemästrade konst. Här får bordsdukarna sällskap av servetter, tabletter, handdukar och lakan, somliga släta åter andra försedda med strödda liljekvistar, akantusblad och geometriskt hållna mönster. En del av dem bär monogram - varav ett grevligt - och är daterade med sitt tillkomstår.
Välkomna!