Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Det går att läsa sig trött om cyklist Axel Wilhelm Persson. Svårt är det inte heller. Det är bara att bläddra fram 1910-talets resultatlistor inom cykelsporten. Där syns han överallt. År 1910 kommer han på andra plats i loppet Mälaren runt. Sen rullar det på. Året efter tar han två SM-guld. Och då Stockholm 1912 arrangerar Olympiska spel cyklar han hem ett guld. Medaljen som "hängs om hans hals" har en diameter om 3,3 cm och väger 17,1 gram. Och det är just den medaljen som kröner temat En svensk olympier, presenterat av Stockholms Auktionsverk Globen. Allt som allt presenteras här 29 utrop från den svenska cyklistens framgångsrika karriär. Samtliga med proveniens Axel Wilhelm Peterson själv och därefter som arv inom familjen. Bland alla utmärkelser finns också ett diplom från 1912 års Olympiska spel. Och ett fotografi på den olympiske guldmedaljören. Det är en ung man som blickar in i kameran. Likt en cyklismens general är hans bröstkorg prydd av oräkneliga medaljer och utmärkelser. Han står intill sin cykel och ett prisbord som bland annat rymmer ett enormt dryckeshorn.
När hans lyckosamma decennium övergår i 1920-tal ställer han upp i OS i Antwerpen. Värdlandet Belgien är svårt sargat i sviterna efter Första världskriget och det blir ett mästerskap under enkla förhållanden.
Axel Wilhelm Peterson vinner en silvermedalj. Även den presenteras här. Varmt välkomna att återupptäcka en av våra främsta idrottsmän och varsågoda att botanisera i hans minst sagt välfyllda prisskåp.