Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
"Den ädla metallen silver lockar hantverkaren att med ögats mått och handens tysta kunskap forma föremål av evig skönhet”. Så skriver Lars Löfgren i inledningen av boken Svenskt Silversmide Guld- och silverstämplar 1520–1850.
När man synar föremålen som nu presenteras på Crafoord Auktioner Stockholm förstår man precis vad han menar. Med en temaauktion på mer än hundra nummer finner man här en skara silverföremål från 1600-talet och framåt. Allt ifrån en brännvinssked från barocktid till en ovanlig modernistisk bordslampa av Wiwen Nilsson.
Ingen representerar modernism i silver så mycket som mästerformgivaren Wiwen Nilsson. Hans strama alster matterades vanligen för att framhäva föremålens rena – och ofta kantiga – form. Andra objekt av formgivaren inkluderar en sockerskål, bricka och gräddkanna med handtag i ebenholts. En annan märkbar modernist och allkonstnär är Tapio Wirkkala, som bidrar till auktionen med en skål och en kanna. Den ack så gustavianska toiletteburken av Arvid Floberg sticker ut med sin närmast högklassiga standard och generösa vikt på nästan ett halv kilo. Även två verk av Vera Ferngren för C.G. Hallberg går att ropa hem, med proveniens från konstnären själv. Det finns gott om berömda namn att upptäcka, såsom Bengt Liljedahl, Olof Hagrelius, Georg Jensen, Eric Löfman, Rey Urban, Just Andersen och Erik Fleming.
Välkomna!