Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Laholms Auktionskammare har ställt in frekvensen på Radioapparater och kameror - ett tema hemelektronik med över 200 utrop!
Det var under 1800-talets andra hälft som experiment med elektromagnetiska vågor, gnistsändare och svängningskretsar ledde fram till radioapparatens födelse. Ett par decenniers framsteg senare så var den var mans egendom. Här finns gott om modeller, alla klädda i fodral enligt dåtidens gällande designnorm. Men här finns också tv-apparater och kameror, kikare och projektorer. Utöver det ryms här även kataloger och allehanda trycksaker samt flera reklamartiklar inom området.
En systemkamera från Hasselblad tillhör de förväntade toppnumren, liksom en storformatskamera och en ubåtskikare från 1940-talet. Till de mer kuriösa inslagen hör ett diorama i papp, tillverkat för Philips och en handmålad skylt med texten "saken är klar - jag tar en LUXOR".
Varmt välkomna att bekanta er med denna omfattande samling teknikprylar från 1900-talet.