Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

I berättelserna om Rörstrand står Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane som portalfigurer, ett slags eviga mästare som inte går att komma runt. Hos Ekenbergs möter ni dem båda. I temaauktionen Svensk keramik svarar de för 27 av 29 utrop.
Gunnar Nylund satte redan under 1930-talet standarden för svensk keramik. Han presenterade serviser som allt oftare kom att varvas med konstnärliga pjäser i stengods. Hans ansats var att föra ut keramiken till den breda massan och naturligt nog blev han en av folkhemmets ledenade keramiker.
Carl-Harry Stålhane å sin sida drejade upp slanka vaser under 40-talets andra hälft för att efter sekelmitten varva Sung-traditionen med en mer abstrakt uttrycksform. Under decenniet ställde han ut hos Gummesson konstgalleri och år 1960 visade han, vad den ständige konst- och formkritikern Ulf Hård af Segerstad kallade, "framtidens keramik" på Galleri Blanche.
Vem som utfört de sista två pjäserna i auktionen? Ingen mindre än Berndt Friberg, kungen själv av svenskt stengods. Från debuten 1941 och under flera decennier framåt brände han sina formsäkra vaser och skålar i glasyrer som både kunde vara men på senare år även allt mer ofta blanka.
Välkomna till en auktion tillägnad Svensk keramik.