Göteborgs Auktionsverk har åter äran att presentera en samling av keramiska verk,
skisser och akvareller signerade konstnären Herman Fogelin. Med sitt lekfulla
skapande och sin unika bildvärld gav han uttryck för ett berättande att fritt tolkas av
betraktaren. Klassiska, rena och jämna former täcks av färgrika och sinnrika dekorer.
Han behandlade materialet utan begränsningar och lät influenser från forntida
kulturer möta nutidens mönster i personliga uttryck. Maximalisten Herman lät hellre
keramiken vara något sned än rak med ytan dekorerad av böljande linjer, prickar och
ränder – en dekor som andas glädje och kreativitet.
Bruksgods samsas med konstgods och utbudet spänner över hela Hermans långa
skapande karriär. Flera verk kan följas från skiss till färdig produkt. Välkommen att
botanisera bland auktionens 66 uttrycksfulla och säregna utrop av skulpturer, fat,
koppar, ägg, pokaler, skålar, skisser och tyg.