Med temat En samling modern keramik och konstglas bjuder Crafoord Stockholm på 51 formgivna godbitar. Det är 100 år av god skandinavisk design. Och det är något både för den inbitne samlaren och den som vill piffa till sitt hem.
Wilhelm Kåge har med flera pjäser varav ett par riktiga utropstecken. Gunnar Cyrén har med temats randigaste vas. Och det curerade urvalet låter Erik Höglund glänsa med sina bokstöd från 1960-talet och paret flaskor från 1990-talet som tillsammans visar hans mångsidighet som glaskonstnär.
En del mer sällsynta namn på keramiksidan syns också här. Hans Adolf Hjorth vars alster mycket sällan förekommer på auktion i Sverige svarar för en stengodsvas med glasyr i lila och grönt. Från Gudrun Meedom Bechs hand kommer en bladverksornamenterad skål i jordfärger. Och den i Rackstad födda Hilma Persson-Hjelm har skapat den lilla blå lergodsvasen som är så mycket värmländsk jugend det kan bli.
Välkommen att fastna för din favorit!