Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

En gång i tiden var det högsta mode. Under 1800-talets andra hälft var pärlbroderiet var så populärt att de victorianska hemmen fylldes av pärlbeklädda lambrekängbårder. Idag är dessa konstverk förvisade till museum. Men det händer trots allt att pärlbroderi dyker upp i auktionsvärlden.
Som nu. Stockholms Auktionsverk Helsingborg presenterar Allt som glittrar är inte guld - en pärlbeströdd temaauktion med små konstverk från det sena 1800-talet fram till 1900-talets mitt. Här finner ni väskor, portmonnäer, börsar och redikyler som vittnar om en svunnen - och glittrande - konsthantverksepok.