Katalogen för Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2022 är här!
Välkomna att botanisera bland 800 utrop från 26 auktionshus runt om i Sverige.
På målerisidan tronar ett monumentalverk av Bengt Lindström, en Stockholmsvy av Hilding Linnqvist och en skimrande röd akvarell av Lars Lerin. Och likt i höstas är Halmstadgruppen representerade av flera betydelsefulla verk. Bland dessa märks särskilt en svit om sex målningar av Sven Jonson. Designavdelningen kan uppvisa Bengt Rudas världsberömda fåtölj "Cavelli", keramik av Berndt Friberg och Axel Salto samt ett stort ägg av Hans Hedberg. Detta blott några smakprov. Auktionen rymmer även en "Pepsi"-klocka från Rolex, flera bronsskulpturer av Lisa Larson, ett extraordinärt skrivbord av Erik Chambert, ett flertal Stockholmsarbeten från 1700-talet, första svenska numret av Kalle Anka & Co, Roy Lichtensteins "Red apple" och till med en dubbelsidig butiksskylt föreställande Darth Vader.
Välkomna!