Ett fönster mot himlen.
Ikonen, den heliga avbildningen, är för många mycket mer än enkom en illustration. Ikonen i sig manifesterar det religiösa budskapet. Dess månghundraåriga historia inom den ortodoxa kyrkan har gett upphov till ikoner av alla de slag: på trä, som mosaik, i textil och många gånger med detaljer och partier i ädla metaller. Så har ikonen naturligt också blivit ett samlarområde.
Stockholms Auktionsverk Globen presenterar nu en mångfacetterad samling ikoner av varierande ursprung. De flesta är tillkomna under 1800-talet men några är äldre än så och ett par är något yngre. Tillsammans visar de upp en bred motivkrets. Detsamma gäller formaten som spänner från små miniatyrer och reseikoner till större träpannåer.
Välkomna in i en värld av mystik, helgon, äggoljetempera och förgyllda ytor. Välkomna till: Ikoner.