Det går numer att ställa klockan efter Palsgaard Kunstauktioner. En gång i månaden presenterar de ett urval av god skandinavisk design. Och när det nu är dags för mars månads katalog så finns det många utrop att stanna inför. Här är några av dem. Otto Østbjergs öronlappsfåtölj är ett praktexempel på den danska snickeritraditionens guldålder. En något yngre modell är Hans J Wegners idag rätt ovanliga "Mama Bear", en organisk fröjd från 1950-talet och en av flera danska designklassiker i katalogen. En mycket sällsynt fågel är den funktionalistiska bokhyllan/rumsavdelaren från Magasin du Nord i Aarhus. Här finns inte utrymme för något annat än den tidiga modernismens stränga grundformer. Till detta kommer en varierad uppsättning armaturer, moderna bronser och några dukar danskt måleri.
Välkomna till Palsgaard Kunstauktioner!