Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

"Det brukar gå åt ungefär 12-17 färger för mig för att få till det budskap jag vill få fram."
I dokumentären Illusion eller verklighet från 2002 ger Yrjö Edelmann en inblick i grafikens komplexa värld. Han är en av över 30 konstnärer som återfinns i Stockholms Auktionsverk temaauktion Grafik. Här är spännvidden stor. Förutom Edelmanns illusoriska blad möter ni här alltifrån Lars Jonssons djur- och naturskildringar till BLUNDLUND.CO:s handkolorerade litografi "Pop smoking flowers - limoner". Däremellan ryms grafik av Enrico Baj, Evert Lundquist, Christo, Mona Huss Wallin och Roj Friberg. Ett provtryck av Tyra Lundgren sticker ut liksom Dan Wolgers sällan förekommande "Nattbild". Välkomna att välja och vraka bland litografier, etsningar, metzotinter och andra tekniker från grafikens värld!