Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Med 22 grafiska verk av Olav Christopher Jenssen slår Stockholms Auktionsverk Helsingborg ett slag för den norska samtidskonsten. Jenssen är sedan många år ett etablerat internationellt namn och upprätthåller en professur vid Hochschule für Bildende Künste i tyska Braunschweig. Som konstnär har han många gånger uppmärksammats för sitt arbete och i Sverige är han representerad vid både Göteborgs konstmuseum och Nordiska Akvarellmuseet.
Hos Stockholms Auktionsverk Helsingborg ställs vi inför flera monotypier ur sviten The Living Room. Verk ur denna har ställts på ledande gallerier runt om i Europa. Jämte dessa erbjuds även ett antal etsningar, svål i det stora som i det lilla formatet. Sammantaget ger det curaterade urvalet en distinkt bild av en av Norges främsta grafiker.
Välkomna!