Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

I Kolonns förtrollande temaauktion "Dockhus" får ung som gammal drömma sig bort en stund med möjlighet att skapa och möblera rum helt efter egen fantasi.
Samlingen som utgör hela temat är frukten av ett helt livs samlargärning där ingen möda har sparats på att leta upp objekt och forma samlingen i sin helhet i stort och smått.
Med rötter som sträcker sig ända tillbaka till det forntida Egyptens fantastiska husmodeller och som sattes ned i gravarna med tanke på livet efter detta tar Kolonns tema sikte på inredningsideal från sent 1800-tal och fram till vår egen tid. Dessa dockhus som vi är mer bekanta med och som har sitt ursprung i 1700-talets högreståndsmiljöer presenteras i ett flertal vackra och roliga varianter. Ett särskilt exempel från vår samling är det ikoniska "Dallashuset" från Lundby, med sina tio rum fyllda med möbler, dockor och inredningsdetaljer vilket blir en lekfull inbjudan till oändliga äventyr bortom tid och rum.
Välkomna att utforska de små världarna som väntar på att upptäckas i varje rum och på varje våning.