Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Södra Sverige är alltid först med sommar och hos Skånes Auktionsverk blommar det till och med i taket. Det är Jonas Rooths sprakande ljuskrona med glasblomster i alla tänkbara färger som slagit ut ovan möbler av Kerstin Hörlin-Holmquist, Bruno Mathsson och Carl Malmsten. Alltsammans presenterat under rubriken Selected Items Sommar 2024. Ett tema med utvalda konstverk i sällskap med svensk design. Det är dessutom uppdukat med Musselmalet, ett herrarmbandsur från Tudor, mattor av Ingegerd Silow och allt krönt med en svan i silver av Wiwen Nilsson. Bland konsten märks en litografi av Joan Miró, en olja av Pelle Åberg alldeles fulladdad av charm av det där franska slaget samt en pastell av Vytautas Kasiulis som borde kunna locka en internationell publik.
Välkomna till en sommar på Skånes Auktionsverk!