Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Välkommen till höstens vapen- och militariaauktion på RA Auktionsverket!
Höstens auktion osar svavel och är till bredden fylld med musköter, pistoler, revolvrar, värjor och
spännande tillbehör.
På denna auktion erbjuds ett särdeles brett urval av svenska militära vapen från 1700-1800-talet. Här
finner du dragongevär, slaglåsmusköter, miniégevär och pistoler av olika slag. På den amerikanska sidan
finns ett stort utbud med bland annat en smithkarbin av första modell, liksom många intressanta
fickrevolvrar tillverkade av Wheelock & Allen, Remington, Marston, Colt, Bacon med flera.
Denna vår finns också ett stort utbud av 1800-talets svenska och utländska blankvapen liksom bajonetter.
I centrum finns en magnifik rysk officerssabel från tidigt 1900-tal i bästa skick.
Inom kategorin militaria finns flertalet sällsynta objekt, exempelvis en styrspak till 32B lansen och
spaningskamera till SK16. Därtill uniformsdelar, kultänger, tillbehör och mycket annat.
RA auktionsverket önskar er en trevlig auktion!