Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Stockholms Auktionsverk Helsingborg sätter strålkastarljuset på samtida finsk grafik när de nu presenterar ett tema helt och hållet ägnat åt Kuutti Lavonens smått hypnotiska etsningar.
Lavonen är en mångsidig konstnär som inte bara har arbetat med grafik utan även både med måleri och foto. Stor uppmärksamhet fick han för sina konstnärliga utsmyckningar i Sankt Olofs kyrka i Tyrvi några år in på 2000-talet. Men karriären började lågt innan dess. 1978 skrev han in sig vid Istituto Superiore per le Industrie Artistiche i italienska Urbino innan han två år senare inledde studier vid Konstuniversitetets Bildkonstakademi i Helsingfors där han blev kvar till 1984. Parallellt med studierna ställde han ut och idag är listan på de städer i vilka hans konst visats mycket lång.
Hos Stockholms Auktionsverk Helsingborg är det porträttören Lavonen vi möter. I 44 verk visar han prov på en disciplin han behärskar till fullo. I dem går det att läsa in blinkningar till expressionistiskt inriktade föregångare såväl som betydligt äldre mästare från den italienska renässansen. I Lavonens blad bakas konsthistoriens förgrundsfigurer samman till ett koncentrat av det allra bästa.
Välkomna!