Det är en fröjd att bläddra i Auktionshuset Kolonns temaauktion Made in Sweden. Här trängs Berndt Friberg-vaser med Odelberg-glas, Stig Lindberg-fajanser med fåtöljer av Yngve Ekström och här samsas Fredrik Isberg-akvareller med utvald, samtida design från IKEA.
Auktionen omfattar drygt 100 föremål. Sett till utropen kan den lilla plånboken fynda kvalitet. Men auktionen rymmer även några verkligt exklusiva varor. Som till exempel Edward Halds Draperiskålen, ett stycke svenskt 20-tal när det är som allra förnämligast.